Zmiany w trybie życia – zalecenia

Pacjenci z zaburzeniami rytmu serca, w tym również z migotaniem przedsionków, przede wszystkim powinni się stosować do ogólnych zasad dotyczących zdrowego stylu życia. Należy zadbać o redukcję czynników ryzyka chorób układu krążenia, na które mamy wpływ.Począwszy od utrzymania prawidłowej masy ciała, poprzez zdrowy sposób odżywiania aż do regularnej aktywności fizycznej. Nie należy zapominać o prawidłowym nawodnieniu oraz o regularnym przyjmowaniu zaleconych przez lekarza prowadzącego leków. Należy unikać sytuacji prowadzących do odwodnienia, nadmiernego spożycia alkoholu oraz palenia papierosów.

U osób z nadciśnieniem tętniczym warto dążyć do normalizacji ciśnienia krwi, u osób z cukrzycą do wyrównania glikemii, u osób z hiperlipidemią do utrzymania rekomendowanych wartości cholesterolu LDL, do optymalnego leczenia chorób podstawowych mi.in. choroby wieńcowej, niewydolności serca.

Pacjenci nie powinni sami przyjmować dodatkowych leków, modyfikować leczenia bez kontaktu z lekarzem. Niekiedy, szczególnie przy częstych nawrotach arytmii lekarze prowadzący ustalają z pacjentem sposób postępowania w takich sytuacjach.

dr Julita Zalewska

loading...